Kapadokya Vadileri

Kapadokya’da yaya olarak gezilebilecek birçok vadi bulunmaktadır. Bunların tamamını gezmek en az 1 ayınızı alır oldukça uzun ve sıkılmadan gezeceğiniz birçok vadi vardır arkadaş grupları ve kalabalık gruplar halinde sabah erkenden başlanılmalı ve Balonlar eşliğinde doğanın ve tarihin önemini anlamalısınız.


Booking.com


Görkündere Vadisi

Göreme Kasabası Göreme açık hava müzesi yolu üzerinde bulunan bu vadi 3500 metre uzunluğundadır. Şuan ki Turist Hotel’in hemen altındaki toprak yoldan ulaşımı vardır. Vadi boyunca farklı oluşum peri bacalarını görebileceğiniz gibi şuan kullanılmayan kayadan oyma barınaklarda bulunmaktadır.

Vadi boyunca At çiftlikleri görüp At ile de seyahat’da edebilirsiniz. Vadi’de sürekli olarak yönünüzü gösteren  levhalar bulunmaktadır herhangi bir kaybolma gibi ihtimaliniz yoktur.

Görkündere Vadisi
Görkündere Vadisi
Görkündere vadisi at çiftliği
Görkündere vadisi at çiftliği

Zemi Vadisi

Adını içinden geçen Zemi Deresi’nden alan vadinin toplam uzunluğu 5600 m’dir. Rahat bir tempoyla 4 saatte yürünebilir. Vadi, Ürgüp-Nevşehir asfaltından Göreme-Ortahisar asfaltına kadar uzanmaktadır. Zemi Vadisi’ne, Ürgüp-Nevşehir yolunun 10. km’sinden girilmektedir. Burası Babaccık Mevkii olarak bilinen 1516 m rakımlı Kermir tepesinin eteğidir. Bu mevkide ‘Zemi Vadisi-5600 m’ tabelası ve hediyelik eşya satan küçük bir tezgah bulunmaktadır. Buradan doğrudan vadiye inilebileceği gibi, sol üstten devam eden traktör yolunu takiben bir süre ilerledikten sonra sağa dönen yoldan da vadi içine girilebilir. Eğer bu rotayı izlerseniz vadiye girdiğiniz noktada içilebilir su kaynağı bulunmaktadır. Vadi içinde sık sık çeşitli meyve ağaçlarına rastlarsınız. Mevsimine göre erik, dut, kiraz, armut, kayısı, vişne hatta fındık bulabilmeniz mümkündür.

Vadi yürüyüşü sırasında dik sayılabilecek iki iniş noktası vardır. Bu noktalar dikkatli şekilde geçilmelidir. Gerekirse 30 m’lik bir dağ ipi yardımıyla güvenlik amaçlı emniyet oluşturulup destek sağlanabilir. Vadi içinde yaklaşık 2.5 km yüründüğünde soldan ayrılan 100 m’lik bir patika sizi 11. yy’a tarihlenen Karabulut Kilisesi’nin önüne götürür. Karşı yönde 200 m kadar ileride ise Sarnıç Kilisesi yer almaktadır. Eskiden su sarnıcı olarak kullanılmış olan kilisenin su seviyesi üzerinde kalan freskleri oldukça iyi durumdadır. Kiliselerin yer aldığı bölüme vadinin üzerinden, Göreme tarafından gelen bir traktör yolu da bulunmaktadır.

Zemi Vadisi yürüyüşünde Göreme-Ortahisar asfaltına 800 m kala üçlü yol ayrımı ile karşılaşılır. Ayrımda yönleri gösteren tabela bulunmaktadır. Düz devam edilirse 800 m sonra bir büfenin yanından yola çıkılır ve yürüyüş sonlandırılır. Ayrımdan sağa girilirse 250 m sonra El Nazar Kilisesi’ne ulaşılır.

Zemi Vadisi Göreme
Zemi Vadisi Göreme