Yeraltı Şehirleri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’in 29 km güneyinde Dünyada bir benzeri daha olmayan muazzam bir yeraltı şehridir. 8 katlı olarak yer altına inen bu şehir gezenler üzerinde büyük etki bırakmaktadır.

Yaklaşık 100 metre derinliğindeki sığınak içerisindeki sayısız odalar savunma yerleri firar bacaları ve su kuyuları bulunmaktadır.  Derinkuyu ilçesinde bulunan yeraltı manastırında delilerin akıllandığına inanılmaktadır. Bu nedenle dünyanın ilk yer altı akıl hastanesi olduğuna inanılmaktadır. Manastır içinde ilaç yapılan kısımlar, konferans ve ders verme yerleri vardır. 1966 da turizme açılan yeraltı şehri 20.000 insanı alacak kapasiteye sahiptir.  Yeraltı şehrinin bitişiğinde 1858-1860 yılları arasında yapılan Ortodoks Kilisesi yer almaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı ŞehriBooking.com


Kaymaklı Yeraltı Şehri

Derinkuyu yakınlarındaki bu yeraltı şehri yaklaşık 85 metredir. Tünellerle içerideki yatak odalarına, mutfaklara, mahzenlere ve tapınaklara gidilmektedir.

Nevşehir’e 17 km. mesafede bulunan Kaymaklı kasabasındadır. 8 katlı olup ilk katı erken dönem tarihlenmektedir. Roma ve Bizans dönemlerinde de diğer alanların oyularak genişletilmesi suretiyle yeraltı şehri haline dönüştürülmüştür. Bugün 4 katı ziyarete açıktır.

Tüf kayalara oyulmuş bu yeraltı şehri, bir kitlenin geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli barınma şartlarına haizdir. Dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları vardır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri

MAZI Yeraltı Şehri
TATLARİN Yeraltı Şehri
SİVASA GÖKÇETOPRAK Yeraltı Şehri
ÖZLÜCE Yeraltı Şehri
ÖZKONAK Yeraltı Şehri
ACIGÖL Yeraltı Şehri